jak-sprawdzic-jakosc-magnesu

Jak sprawdzić jakość magnesu?

Dobierając magnesy do poszczególnych zastosowań chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas produkty są wyrobami wysokiej jakości o potwierdzonej sile przyciągania i trwałości. Odpowiadając na potrzeby i oczekiwania klientów producenci magnesów coraz częściej samodzielnie zlecają próby swoich wyrobów. Na czym polega sprawdzanie jakości magnesu?

Najczęściej jakość magnesu sprawdza się poprzez przeprowadzenie pomiaru siły oderwania. Pod pojęciem siły oderwania magnesu kryje się siła, która jest konieczna do oderwania magnesu od metalowego podkładu. W testach stosuje się najczęściej płytę stalową o grubości 10 mm. Najbardziej miarodajne rezultaty przynoszą pomiary eksperymentalne, w ramach których mierzy się rzeczywistą siłę oderwania dla danego magnesu, a nie używa wartości przybliżonych.

Próby magnesów: Na czym polegają?

Kluczowym parametrem dla użytkownika jest moc magnesu, która determinuje to, jak silnie będzie on przywierał do metalowej powierzchni, jak również to jaki ciężar będzie mógł na sobie udźwignąć nie odrywając się od niej. W celu definiowania mocy magnesu przeprowadza się jego próby. Na czym polegają?

Próba magnesu rozpoczyna się od jego zamocowania na płycie stalowej wykonanej ze stali konstrukcyjnej gatunku 11. Płyta jest idealnie równa, co gwarantuje równomierne przywieranie magnesu do jej powierzchni. Za pomocą urządzenia testowego operator płynnie zwiększa siłę oderwania aż do chwili, w której dochodzi do oderwania się magnesu od płyty. Jednorazowe przeprowadzenie próby może nie dać miarodajnych rezultatów, dlatego renomowane ośrodki przeprowadzają pomiary co najmniej trzykrotnie i obliczają średnią siłę oderwania.

Od czego zależy siła oderwania magnesu?

Siła oderwania magnesu zależy od samego magnesu, jak i powierzchni do której został zamocowany. W testach, jak już wspomnieliśmy, wykorzystuje się płytę ze stali konstrukcyjnej o grubości 10 mm. Siła oderwania jest więc obliczana dla takiego właśnie zastosowania. Niemniej jednak, magnesy mogą być z powodzeniem mocowane także do cieńszych płyt. Należy przy tym pamiętać, że wraz ze zmniejszeniem grubości płyty stalowej, obniża się siła oderwania magnesu. Jest to naturalna właściwość materiałów magnetycznych.

Czy mogę zlecić sprawdzenie jakości magnesu?

Współcześnie cenieni producenci magnesów i wyrobów magnetycznych bardzo często sami zlecają testy jakościowe swoich wyrobów. To przekłada się na renomę firmy i większe zaufanie odbiorców. Nie oznacza to jednak, że klient lub potencjalny nabywca magnezów nie może zlecić podobnych testów we własnym zakresie. W celu przeprowadzenia testu jakości magnesu należy się zgłosić do wybranego ośrodka badawczego. Placówki tego typu na ogół współpracują z producentami, dystrybutorami i użytkownikami magnesów i wyrobów magnetycznych. W sposób obiektywny przeprowadzają pomiary siły oderwania magnesu, jednocześnie poddając analizie parametry fizyczne i chemiczne testowanych wyrobów

Magnes neodymowy a ferrytowy
Co to jest magnes neodymowy?
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie