Magnes neodymowy a ferrytowy

magnes neodymowy a ferrytowy

Magnesy neodymowe i ferrytowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Mimo swojej popularności wciąż bywają mylone przez osoby, które nie do końca wiedzą czym różni się magnes neodymowy od ferrytowego i w związku z czym, gdzie powinien być stosowany pierwszy, a gdzie drugi.

Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej opisujemy różnice między magnesami neodymowymi i ferrytowymi, jednocześnie wskazując ich najpopularniejsze zastosowania.

Magnes ferrytowy

Magnes ferrytowy powstaje na bazie niemetalicznego materiału ceramicznego tzw. ferrytu. Ferryt jest tworzywem odpornym chemicznie, które dodatkowo wyróżnia się innymi zaletami:

  • odporność na korozję – ferryt jest materiałem odpornym na szkodliwe oddziaływanie wody i wilgoci, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany do pracy w środowiskach wilgotnych, nie wymaga przy tym stosowania dodatkowych powłok zabezpieczających, co przekłada się na niższy koszt magnesu,
  • wytrzymałość mechaniczna – magnesy ferrytowe mogą być użytkowane w warunkach pracy, w których magnes jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, w tym pękanie i kruszenie,
  • szeroki zakres temperatur – ferryt może być użytkowany w temperaturze od -40 do 250 stopni C.

Ze względu na ograniczoną siłę przyciągania, powierzchni magnesów ferrytowych nie powleka się żadnymi dodatkowymi warstwami. W związku z tym, nie sprawdzają się one najlepiej w zastosowaniach dekoracyjnych.

Magnes neodymowy

Magnesy neodymowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, którą zawdzięczają sile przyciągania umożliwiającej przyciąganie przez magnes obiektów o wiele większych i cięższych niż on sam. Magnesy neodymowe produkuje się z neodymu zmieszanego z borem i żelazem. Przy ich produkcji wykorzystuje się metodę metalurgii proszków, której magnesy zawdzięczają swoją moc.

Neodymy charakteryzują się przede wszystkim:

  • bardzo dużą siłą przyciągania,
  • dużą przyczepnością,
  • podatnością na korozję,
  • dużą aktywnością fizyczną, w wyniku której muszą być pokrywane specjalną powłoką wykonywaną z niklu, cynku lub fosforanów.

Na co zwrócić uwagę wybierając magnes do konkretnych zastosowań?

O wyborze pomiędzy ferrytem a neodymem decydują przede wszystkim warunki, w jakich pracuje magnes. Magnesy ferrytowe mimo mniejszej mocy przyciągania są bardziej odporne na pękanie i korozję, dodatkowo mogą pracować w wyższych temperaturach niż magnesy neodymowe. Magnesy neodymowe z kolei bardzo dobre sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważny jest niewielki rozmiar magnesu lub jego estetyka. Należy przy tym pamiętać, że magnesy neodymowe są droższe od ferrytowych.

ProMagnesy