magnes neodymowy a ferrytowy

Magnes neodymowy a ferrytowy

Magnesy neodymowe i ferrytowe są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Mimo swojej popularności wciąż bywają mylone przez osoby, które nie do końca wiedzą czym różni się magnes neodymowy od ferrytowego i w związku z czym, gdzie powinien być stosowany pierwszy, a gdzie drugi.

Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej opisujemy różnice między magnesami neodymowymi i ferrytowymi, jednocześnie wskazując ich najpopularniejsze zastosowania.

Magnes ferrytowy

Magnes ferrytowy powstaje na bazie niemetalicznego materiału ceramicznego tzw. ferrytu. Ferryt jest tworzywem odpornym chemicznie, które dodatkowo wyróżnia się innymi zaletami:

  • odporność na korozję – ferryt jest materiałem odpornym na szkodliwe oddziaływanie wody i wilgoci, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany do pracy w środowiskach wilgotnych, nie wymaga przy tym stosowania dodatkowych powłok zabezpieczających, co przekłada się na niższy koszt magnesu,
  • wytrzymałość mechaniczna – magnesy ferrytowe mogą być użytkowane w warunkach pracy, w których magnes jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, w tym pękanie i kruszenie,
  • szeroki zakres temperatur – ferryt może być użytkowany w temperaturze od -40 do 250 stopni C.

Ze względu na ograniczoną siłę przyciągania, powierzchni magnesów ferrytowych nie powleka się żadnymi dodatkowymi warstwami. W związku z tym, nie sprawdzają się one najlepiej w zastosowaniach dekoracyjnych.

Magnes neodymowy

Magnesy neodymowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, którą zawdzięczają sile przyciągania umożliwiającej przyciąganie przez magnes obiektów o wiele większych i cięższych niż on sam. Magnesy neodymowe produkuje się z neodymu zmieszanego z borem i żelazem. Przy ich produkcji wykorzystuje się metodę metalurgii proszków, której magnesy zawdzięczają swoją moc.

Neodymy charakteryzują się przede wszystkim:

  • bardzo dużą siłą przyciągania,
  • dużą przyczepnością,
  • podatnością na korozję,
  • dużą aktywnością fizyczną, w wyniku której muszą być pokrywane specjalną powłoką wykonywaną z niklu, cynku lub fosforanów.

Na co zwrócić uwagę wybierając magnes do konkretnych zastosowań?

O wyborze pomiędzy ferrytem a neodymem decydują przede wszystkim warunki, w jakich pracuje magnes. Magnesy ferrytowe mimo mniejszej mocy przyciągania są bardziej odporne na pękanie i korozję, dodatkowo mogą pracować w wyższych temperaturach niż magnesy neodymowe. Magnesy neodymowe z kolei bardzo dobre sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważny jest niewielki rozmiar magnesu lub jego estetyka. Należy przy tym pamiętać, że magnesy neodymowe są droższe od ferrytowych.

Jak długo działa magnes neodymowy?
Jak sprawdzić jakość magnesu?
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie