Jak zwiększyć siłę magnesu? Kilka praktycznych porad i wskazówek

Magnesy to urządzenia o zastosowaniu domowym i przemysłowym. Wszędzie tam gdzie pojawia się potrzeba przenoszenia, przytwierdzenia lub przymocowania elementów metalowych do wybranych powierzchni metalowych, można z powodzeniem stosować magnesy. Poszczególne typy magnesów oferują różną siłę przyciągania, która może zostać zwiększona jeśli odpowiednio z nimi postąpimy. W tym artykule skupiamy się na najczęściej stosowanych i wartych uwagi metodach, które pozwolą poprawić skuteczność wykorzystania magnesu, a tym samym cieszyć się jego bardziej efektywną pracą i większą siłą przyciągania.

Przede wszystkim – wybierz materiał na magnes

Magnesy mogą być wykonane z różnych materiałów, wśród których znajdują się przede wszystkim pierwiastki ferrytu i neodymu. Pierwsze z nich są częściej stosowane z uwagi na ich łatwiejszą dostępność, niższą cenę oraz odporność na oddziaływanie wilgoci. Oferowana przez nie moc przyciągania jest jednak dość słaba. By poprawić ten parametr warto wymienić posiadane magnesy ferrytowe na ich bardziej wydajne odpowiedniki – magnesy neodymowe. Są w stanie unieść ciężar nawet 10-krotnie przewyższający ich wagę.

Właściwa temperatura pracy

Każdy magnes powinien pracować w temperaturze, do której został stworzony. W innym wypadku jego siła magnetyczna zostanie zmniejszona, a po dłuższym okresie ekspozycji na niekorzystne warunki może nawet dojść do rozmagnesowania. W przypadku magnesów ferrytowych jest to zadanie dość łatwe, gdyż można je stosować w bardzo wymagających warunkach, dochodzących nawet do 250 stopni C. Magnesy neodymowe są przeznaczone do pracy w mniej intensywnych warunkach, w przedziale od 80 do 200 stopni C., w zależności od konkretnego typu i sposobu wykonania.

Tworzenie rozbudowanych układów magnesów

Magnesy można łączyć z sobą, tworząc bardziej rozbudowane zestawy. Nie pozostaje to bez wpływu na ich siłę przyciągania, która w ten sposób rośnie. Połączenie magnesów może przebiegać według układu wielobiegunowego, co pozwoli uzyskać oddziaływanie sił w jednym wybranym kierunku. Kluczowe jest pod tym względem poprawne ułożenie wszystkich użytkowanych magnesów, tworzących dany ciąg.

Dodatkowe pole magnetyczne

By zwiększyć siłę oddziaływania magnesu można zastosować dodatkowe pole magnetyczne, które w tym przypadku będziemy nazywać zewnętrznym. By je stworzyć warto stosować wybrany magnes w niewielkiej odległości względem innych, silniejszych magnesów (najlepiej neodymowych) bądź też wykorzystać dodatkowo specjalne elektromagnesy. Ich oddziaływanie spowoduje poprawę siły magnetycznej, a tym samym większą wytrzymałość tworzonych mocowań.

Podsumowanie – jak skutecznie zwiększyć siłę magnesu?

Tworzenie stabilnych i wytrzymałych połączeń jest szczególnie ważne w przypadku zastosowań profesjonalnych. By uzyskać jak największą siłę oddziaływania, warto zadbać zarówno o warunki środowiskowe, w których magnes jest używany, jak i skorzystać z pozostałych wymienionych wskazówek. Warto też unikać korzystania z magnesów starych, skruszonych lub wybrakowanych, szczególnie gdy mowa o magnesach ferrytowych, dość łatwo tracących swoje właściwości. Do zadań szczególnie wymagających należy stosować wyłącznie magnesy nowe, pochodzące bezpośrednio od ich producenta lub dystrybutora.

Jak zawiązać magnes neodymowy?
Jakich metali nie przyciąga magnes neodymowy?
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie