Czym różni się magnes neodymowy od zwykłego? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Magnesy znajdują zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach – zarówno w naszym życiu codziennym jak i w zakładach pracy, warsztatach, przemyśle. Choć każdy typ magnesu pełni tę samą główną funkcję, to jednak wśród oferowanych znajdziemy różnorodne wersje i warianty. Oprócz standardowych wyróżniamy także magnesy neodymowe, stosowane przede wszystkim z uwagi na ich zwiększoną siłę przyciągania. W naszym krótki wprowadzeniu przyglądamy się z bliska magnesom neodymowym oraz podpowiadamy do jakich zastosowań nadają się najbardziej oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.

Magnesy standardowe – najważniejsze funkcje i zastosowanie

Do grona standardowych magnesów zaliczamy modele ferrytowe, nazywane także magnesami ceramicznymi. W ich produkcji wykorzystuje się cząsteczki magnetyczne: ferryt strontu bądź też ferryt baru. Poznamy je po charakterystycznej czarnej barwie. Są odporne na rozwój procesów korozji, co stanowi ich atut użytkowy jak również produkcyjny. Nie wymagają bowiem powlekania dodatkowymi warstwami ochronnymi.

Magnesy ferrytowe oferują przeciętną siłę przyciągania, która sprawdzi się w zastosowaniu domowym, nieprofesjonalnym. Ponadto nadają się do stosowania w wysokich temperaturach oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia lub złamania. Najczęstszym miejscem ich stosowania są pomieszczenia domowe – kuchnie, warsztaty, łazienki a także biura.

Magnesy neodymowe – największa siła przyciągania

Najważniejszą zaletą magnesów neodymowych, przesądzającą o ich przydatności w wielu miejscach, jest olbrzymia siła przyciągania. Są w stanie przytrzymać ciężary nawet dziesięciokrotnie przewyższające ich masę. Tym samym nadają się nie tylko do przytwierdzania kartek papieru do powierzchni lodówki, ale również do zastosowań profesjonalnych. Z powodzeniem są stosowane w różnych branżach przemysłu, a także na złomowiskach, w akcjach ratowniczych oraz wielu innych sytuacjach.

Magnesy neodymowe produkuje się z pierwiastka chemicznego, jakim jest właśnie neodym. Dzięki jego zastosowaniu magnes wytwarza intensywne pole magnetyczne, gwarantujące największą siłę przyciągania.

Oczywiście magnesy neodymowe mają też swoje wady, o których warto wiedzieć przed ich zakupem i zastosowaniem. Przede wszystkim nie nadają się do stosowania w wysokich temperaturach, które z łatwością znoszą magnesy ferrytowe. Ponadto są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, kruszenie oraz łatwiej ulegają procesom korozji. Z tych powodów magnesy neodymowe są produkowane w wariantach wzmocnionych, wyposażonych w dodatkowe warstwy chroniące przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci. Powłoki ochronne mają także walory estetyczne – są połyskliwe, gładkie i atrakcyjne wizualnie.

Wybór pomiędzy magnesem standardowym a neodymowym

Magnesy ferrytowe warto wybierać do mniej wymagających zastosowań i mniejszych obciążeń, a także do pracy w środowisku trudnym, w którym panuje wysoki poziom wilgoci lub wysokie temperatury, dochodzące do 250 stopni C. Magnesy neodymowe są natomiast przeznaczone do zastosowania fachowego i do wykonywania najcięższych zadań. By zachować je w dobrym stanie, warto wybierać warianty wyposażone w powłoki ochronne, które będą przeciwdziałać kruszeniu i korozji.

Czy magnesy neodymowe są szkodliwe dla człowieka?
Czym są kulki magnetyczne?
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie