Co-to-jest-magnes-neodymowy

Co to jest magnes neodymowy?

Magnesy neodymowe cieszą się coraz większą popularnością zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i hobbistycznych. Ich szczególnym właściwościom zawdzięczamy postępującą miniaturyzację w zakresie elektroniki użytkowej oraz coraz bogatszą funkcjonalność naszych inteligentnych urządzeń. Czym jest magnes neodymowy? Jak powstaje? Jakie ma właściwości?

Magnesy neodymowe powstają z połączenia neodymu, boru i żelaza. Pierwiastki w postaci sproszkowanej prasuje się w polu magnetycznym, a następnie są wyżarzane. Wyżarzanie polega na ogrzewaniu do określonej temperatury i studzeniu. Proces wykonuje się w celu uzyskania pożądanego kształtu magnesu. Neodym charakteryzuje się dużą aktywnością chemiczną, dlatego gotowe magnesy powleka się warstwą ochronną. Głównie są one niklowane lub cynkowane.

Kiedy powstały magnesy neodymowe?

Pierwsze magnesy neodymowe wytwarzające stałe pole magnetyczne powstały już w latach 80. XX wieku. Ich rozpowszechnienie pozwoliło na rozwój przemysłu elektronicznego i cały czas wspiera jego stopniową miniaturyzację, czego jesteśmy świadkami. Produkcja tabletów, smartfonów oraz innych nowoczesnych urządzeń elektroniki użytkowej nie byłaby możliwa, gdyby w ich konstrukcji nie zastosowano właśnie magnesów neodymowych. Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie także w branży samochodowej i metalurgicznej. Są również nieodłącznym elementem rosnącej liczby dziecięcych zabawek.

Czym charakteryzują się magnesy neodymowe?

Magnesy neodymowe charakteryzują się bardzo dużą siłą przyciągania. Uważa się je za najsilniejsze na świecie. Przyciągają przedmioty, posiadają w składzie żelazo, kobalt, nikiel czy gadolin. Niezwykłą moc magnesów neodymowych najlepiej ilustruje przykład. Magnes, który mieści się w rozpostartej dłoni jest w stanie przyciągnąć przedmiot o wadze do 300 kilogramów.

Duża moc to nie jedyna zaleta neodymów. Magnesy neodymowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby służyć jak najdłużej. Pozostawiony w standardowych warunkach magnes neodymowy jest długowieczny. Przyjmuje się, że utrata właściwości magnetycznych wynosi niecały 1% rocznie. To oznacza, że magnes pozostawiony w temperaturze pokojowej, na który nie oddziałują negatywne warunki zewnętrzne, będzie działał ponad 100 lat.

Jak postępować z magnesami neodymowymi?

Wybierając magnesy neodymowe dla poszczególnych zastosowań należy pamiętać o tym, że nie mogą być one eksploatowane w wysokich temperaturach. Co to oznacza? Magnes neodymowy wystawiony na działanie wysokiej temperatury traci swoje właściwości. W przypadku magnesów klasy N50 i N52 będzie to 70°C, dla magnesów klasy N42 i N45 80°C, a dla magnesów klasy N35 90°C. Dlatego zaleca się przechowywanie magnesów w temperaturze pokojowej w pomieszczeniu o standardowej wilgotności powietrza. Co ważne, magnes neodymowy może stracić swoje właściwości także w wyniku nieumiejętnej obróbki mechanicznej. Gotowego magnesu nie można więc ciąć lub wykonywać w nim dodatkowych otworów. Neodymów nie można również spawać, ani lutować. W praktyce oznacza to, że jakiekolwiek prace związane z obróbką magnesów neodymowych są możliwe do przeprowadzenia wyłącznie w określonych warunkach otoczenia przez doświadczone i wykwalifikowane osoby.

Jak sprawdzić jakość magnesu?
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie