Jakie metale przyciąga magnes?

Zanim skupimy się na tym, jakie metale przyciąga magnes, a jakich nie jest wstanie przyciągnąć nawet najsilniejszy magnes neodymowy odpowiedzmy na pytanie czym tak właściwie jest magnes i jak działa. Sekretem działania magnesu jest wytwarzane przez obiekt pole magnetyczne, które może mieć różną moc, a co za tym idzie przyciągać metalowe elementy z różną siłą. Najmocniejszymi obecnie na rynku magnesami są magnesy neodymowe, które produkuje się metodami metalurgii proszków. Prasowanie  sproszkowanych pierwiastków w polu magnetycznym w wysokiej temperaturze pozwala uzyskać magnesy w różnych kształtach i rozmiarach. Tańszą alternatywą dla magnesów neodymowych są magnesy ferrytowe stanowiące ceramiczne spieki tlenków żelaza, do produkcji których dodatkowo wykorzystuje się stront (SrFe12O19) lub bar (BaFe12O19). W zależności do wybranej metody produkcji magnesy ferrytowe są dostępne w dwóch odmianach – jako magnesy izotropowe (produkowane tzw. metodą na morko) oraz anizotropowe (wytwarzane tzw. metodą na sucho). Ich wybór zależy od tego, jak silny magnes jest nam w danej chwili potrzebny.

Metale przyciągane przez magnes

W naszym otoczeniu są metale, których nie jest w stanie przyciągnąć nawet najmocniejszy dostępny magnes. Z czego to wnika? Z ich właściwości, za sprawą których są one odporne na oddziaływanie pola magnetycznego. Najlepiej do przyciągania sprawdzają się materiały ferromagnetyczne, a więc komponenty i elementy wyprodukowane z żelaza, niklu i kobaltu. Stopy żelaza oraz czyste żelazo również są podatne na działanie magnesu. To samo dotyczy praktycznie każdej stali o niskiej zawartości węgla. Inaczej mają się sprawy w przypadku Stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Odpowiada za to krystaliczna struktura materiału.

Znajomość właściwości magnetycznych materiałów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania magnesów w danym środowisku pracy. Dlatego przed wyborem rozwiązań magnetycznych warto się upewnić, że w konstrukcji zastosowane będą materiały ferromagnetyczne gwarantujące prawidłowe działanie magnesów lub dowolnych wyrobów na ich bazie.

Właściwości magnesów neodymowych
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie