Zastosowanie magnesów neodymowych

zastosowanie magnesów neodymowych

Zastosowanie magnesów neodymowych

Magnes neodymowy to magnes trwały wytwarzający bardzo silne pole magnetyczne, co przekłada się na dużą siłę przyciągania. Wśród wielu zalet magnesów neodymowych na uwagę zasługuje:

  • trwałość na przemijający czas (w przeciągu 10 lat użytkowania magnes neodymowy traci zaledwie 1% mocy),
  • duża siła przyciągania w stosunku do rozmiaru samego magnesu,
  • szerokie spektrum zastosowań.

Gdzie znajdują zastosowanie magnesy neodymowe?

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie zwróćmy uwagę na stosunek rozmiaru magnesu neodymowego do siły jego przyciągania. Jest on nieporównywalnie lepszy niż w przypadku magnesów ceramicznych. W rezultacie niewielki magnes neodymowy może działać z taką samą siłą przyciągania co duży magnes ferrytowy. Co to oznacza? Gdyby nie produkcja magnesów neodymowych, niemożliwa byłaby miniaturyzacja czy nawet produkcja wielu sprzętów elektronicznych, którymi przywykliśmy się posługiwać na co dzień.

Magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w komputerach, tabletach, smartfonach – wszelkich urządzeniach elektronicznych, które dzięki wyjątkowym właściwościom neodymów mogą być coraz mniejsze i bardziej mobilne. Te same magnesy są wykorzystywane do produkcji odtwarzaczy CD i DVD oraz słuchawek.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się neodymy?

Szereg zastosowań magnesów neodymowych jest bardzo zróżnicowany – od konstrukcji nowoczesnych dzwonków do drzwi, aż po powłoki do powlekania szkła wykorzystywanego w konstrukcjach drapaczy chmur. Z właściwości magnesów neodymowych korzystają producenci kosiarek elektrycznych i dmuchaw do liści – jeśli samodzielnie dbasz o swój ogród z pewnością korzystasz z maszyn i urządzeń, których działanie byłoby niemożliwe bez wykorzystania magnesów. To samo dotyczy Twojej kuchni. Miksery, blendery i kuchenki mikrofalowe korzystają z magnesów. Te same magnesy neodymowe znajdują zastosowanie w mechanice Twojego samochodu – po jego rozebraniu znajdziesz co najmniej 30 magnesów, choć ich liczba stale rośnie wraz z dodatkowymi funkcjami nowoczesnych pojazdów. Automatyczne bramy garażowe, profesjonalny sprzęt medyczny, alarmy, opakowania do przechowywania żywności – magnesy neodymowe są praktycznie wszędzie, sprawiając, że nasza codzienność staje się coraz bardziej komfortowa i bezobsługowa

ProMagnesy