czy złoto reaguje na magnes

Czy złoto reaguje na magnes?

Złoto i srebro to kruszce zwane diamagnetykami, co oznacza, że w czystej postaci nie reagują na magnes. Jak to wygląda w praktyce? Po przyłożeniu magnesu do złotej biżuterii czy sztabki złota diamagnetyk nie powinien zmienić miejsca swojego położenia. Magnes nie przyciągnie więc ani kolczyków, ani bransoletki jeśli te zostały wykonane z czystego złota. Co w takim razie w sytuacji, w której złota biżuteria zareagowała na magnes? Czy należy tę reakcję uznać za dowód na to, że zostaliśmy oszukani?

Kiedy złoto reaguje na magnes?

Czyste złoto nie reaguje na magnes. Jednak jako kruszec jest bardzo miękkie i plastyczne, podatne na odkształcenia i zarysowania. Dlatego w celu utwardzenia często łączy się je z innymi metalami, co może skutkować reakcją wyrobu jubilerskiego na magnes. Nie oznacza to oczywiście, że wyrób jest nieautentyczny lub bez wartości. Wartość złota odczytujemy z próby, która określa wartość złota w stopie metalu. Mówiąc bardziej obrazowo, próba złota wskazuje, ile jednostek masy czystego kruszcu przypada na 1000 jednostek masy konkretnego stopu.

Wyróżniamy trzy próby złota:

  • 333
  • 585
  • 750

Najniższa próba 333 charakteryzuje się wysoką twardością, dość niską plastycznością oraz szybkim śniedzieniem. Jako, że w próbie 333 stosunek jednostek czystego złota na 1000 jednostek masy stopu jest najniższy, wyroby jubilerskie będą poddawały się sile magnesu. Przyciąganiu magnetycznemu nie oprą się również wyroby wykonane ze złota w próbie 585, choć zawiera ona ponad połowę czystego złota. Oczywiście przyciąganie to nie będzie aż tak silne, jak w przypadku czystego paramagnetyku, jednak na tyle zauważalne, aby wzbudzić nasze wątpliwości do co autentyczności wyrobu.

Stopy złota: Co przyciąga magnes w złotej biżuterii?

Skoro czyste złoto nie reaguje na magnes, jakie inne metale w stopach złota decydują o tym, że nasza biżuteria jest przez magnes przyciągana? Do paramagnetyków znajdujących się w różnych stopach złota zaliczamy: tytan, platynę, pallad oraz nikiel.

Magnesy do wyławiania
Zastosowanie magnesów neodymowych
Mój wózek
Lista życzeń
Ostatnio oglądane
Kategorie